• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/DOGASANAKVARYUM

Doğasan Akvaryum San.Tiç. Ltd.Şti.

Since 1988

MARKALAR
 

   

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşu Konuşturma Sanatı

KUŞ KONUŞTURMA  KILAVUZU

 

Papapağan,muhabbet kuşu,

 

Papağan,Muhabbet kuşu beslemek kolay ve zevkli bir hobidir.Kuşunuzun sağlığı ve mutluluğu kafesinin rahatlığı,yemlerinin kalitesi ve sizin ona gösterdiğiniz ilgiye bağlıdır.

Kuşunun çekingen ve ürkek mi?

Yoksa ailenizle kaynaşmış bir fert mi olacağı tamamen size bağlıdır.

Eğer ilk haftalarda kuşa uzun zaman ayırır,nazik ve anlayışlı davranırsanız kuşunuzun güven ve sevgisini kazanırsınız.Bu iş tamamdır.

 

                      

 

 

KONUŞTURMA SANATI

 

Papağan familyasının bu küçük üyeleri,sesleri taklit etme becerisine doğuştan sahiptirler.Ancak herhangi bir  kuşun konuşacağının garantisi yoktur.Kuşun konuşması için bulunduğu ortamda rahat ve mutlu olmalı ,konuşması teşvik edilmeli ve desteklenmelidir.

Konuşturma eğitimine kuşunuzun alışık ve rahat olduğu bir ortamda başlayın.İlk olarak kısa bir kelimeyi on beş dakika boyunca aynı tonda düzenli olarak tekrarlayın.Bu sırada başkaları ile konuşmayın.Kuşun dikkatini dağıtacak başka seslerin olmamasına özen gösterin.Bu dersi arada mola vererek sabah akşam 3-4 kere tekrarlayın.

Bir diğer eğitim metodu ise akşamları kuşun yemini kafesinden çıkartmak ve ertesi sabah elden yem verirken öğretmek istediğiniz kelimeyi tekrarlamaktır.

Derslerin haricinde belirli durumlarda aynı kelimeleri kullanmanız kuşun bu kelimeleri kullanılan ortamla bağdaştırmasını sağlayabilir.Kuşunuzu sabah ilk gördüğünüzde 'günaydın',akşam yatarken 'iyi geceler' ya da hoşça kal',yem verirken 'mama'gibi kelimeleri sürekli kullanırsanız kuş bu kelimeleri doğru zamanda kullanmasını öğrenebilir.

Kuş ilk kelimeleri öğrenirken zorlanacaktır.Bu yüzden kısa ve'c'harfi içeren(cici,canım v.b)bir kelimeyle başlamanız eğitimi kolaylaştıracaktır.İlk kelimeler öğretildikten sonra daha uzun kelimeler,hatta cümleler öğretilebilir.Öğrendiği kelimeleri unutmaması ve konuşmasının zamanla bozulmaması için zaman zaman bu kelimeleri tekrarlamanız faydalı olacaktır.

Kuşunuzu konuşturmak için yeterince zaman ayıramıyorsanız öğretmek istediğiniz kelimeyi kasete kaydederek siz kuşunuzun yanında olmadığınız zamanlarda bu kaseti dinleterek çeşitli kelimeler öğretebilirsiniz.Kuşun konuşması,yeteneğine baglı olarak 3 haftadan  3 aya kadar bir eğitim süreci gereklidir.Bu eğitim sürecinde kuşu cezalandırmanız(bağırmanız,vurmanız) kurmuş olduğunuz yakınlığı yok edecek ve konuşma ihtimalini azaltacaktır.

 

SERBEST UÇUŞ

Kuşun sıkılmaması ve gereken egzersizi yapabilmesi için her gün uçmasına izin vermek faydalıdır.Ancak kuşa zarar verebilecek tehlikelere karşı önlemleri ihmal etmeyin.Pencereler kapalı,perdeleriniz çekili olmalıdır.Kuşu zehirleyebilecek bitkileri odadan çıkartılması uygun olur.Kuş uçuştan sonra acıktığında kendiliğinden kafese girer.Kuşu elinize alıştırdıktan sonra kendiniz de kafesine koyabilirsiniz.

 

MUHABBET KUŞLARININ KONUŞMAYI ÖĞRENMESİ : 

 Muhabbet kuşları konuşmayı öğrenebilirler ve diğer kuşların seslerini taklit edebilirler. Özellikle erkek muhabbet kuşları konuşur. O yüzden konuşma eğitimi için tek ve erkek bir kuş seçilmelidir. Muhabbet kuşları konuşma konusunda en yetenekli olan kuşlardır. Hemen her canlı renkte bulunabilen muhabbet kuşları çok erken dönemlerde sahiplenildiğinde konuşma yetenekleri çok güçlüdür. Kuş, sahibine alıştıktan sonra, yavaş yavaş ders verir gibi ve sabırla değişik kelimeler öğretmeye başlanır. 

Konuşma öğretilecek olan kuşun 2-3 aylık olmasına dikkat edilmelidir. Kuş, bakıcısına güven duyarak parmak üzerine çıkmaya başlayınca, konuşma derslerine başlanabilir. Küçük yaştan alıştırıldığında bir kaç kelimeyi sıralayabilir, basit melodileri taklit edebilirler. Belirli sesleri hafızalarına alarak sonradan kullanabilirler, konuşabilmelerinin en önemli nedeni budur. Öncellikle kuşa bir isim bulunarak o isimle hitap edilmelidir. Kuşa konuşma öğretmek için en uygun zaman, akşama doğru, güneş battıktan sonraki saatlerdir. Konuşma öğretmekteki en önemli unsur sabırlı olmaktır. Öğretilmek istenen sözcükler defalarca tekrar edilmelidir. Yaklaşık iki hafta sonunda, kuşun bazı kelime veya cümleleri öğrenip tekrarladığı görülecektir. Üçüncü sene sonunda kuşun öğrenmesi sürer ve yaklaşık 100 kelime öğrenebilir.


Muhabbet Kuşu Evcilleştirme ve Eğitim Metodları

 

Eğitime başlama aşamaları

 

Kuşunuzu eğitmek için en önemli olan ilk şey onun size güvenini sağlamaktır.Eğitime başlamamış olsanız dahi her zaman yavaş hareket edin ve yumuşak ses tonuyla konusun.Kuşunuza zarar verecek ya da ürkütecek hiç bir şey yapmayın.Özellikle kafesin yanında gürültü yapmayın ve kuşunuzun başının üstüne ani hareketlerden kaçının.Kuşunuz eğer başka insanların elinde alışmadıysa, size güvenmeyecektir. Böylece ilk aşama onun güvenini sağlamak olacaktır.

1. Bölüm

 

Güvenini sağlamak:  Amacımız kuşunuz ve sizin aranızdaki güveni sağlamak. Bu aşama en az 10-15 dk sürmelidir ve size bunu günde 2-3 kez yapmanızı tavsiye derim. 

1. Adım: Bildiğiniz gibi kuşunuz ellerden korkarlar. İlk olarak kuşunuzun göreceği şekilde ellerinizi kafesin yanına koymaktır. Elinizi o şekilde tutun ve yumuşak ses tonuyla konuşmaya başlayın.Ona korkulacak bir şey olmadığını hissettirin. Zaman geçtikçe ona zarar vermeyeceğinizi anlayacak ve rahatlayacaktır. 3-4 gün bunu tekrarladıktan ve kuşunuz bu harekete alıştıktan sonra 2. adıma geçebilirsiniz. 

2. Adım: Şimdi kafesin kapağını yavaşça açın ve kuşunuzu korkutmadan elinizi içeri sokun. Başta korkabilir ama alışana kadar hareket ettirmeden elinizi içeride tutun, bir süre sonra rahatlayacaktır.Bunu kuşunuz alışana kadar 4-7 gün yapmaya devam edin.

3. Adım: Bu adımda ise, elinize darı yada yeşillik alarak elinizi kafesin içinde tutmanız.Bir tüneğin yanına elinizi yaklaştırın ve elinize gelmesini bekleyin, bu zamanınızı alabilir ama sabretmeniz gerekir. 3-5 kez denemelisiniz böylece kuşunuz rahatlayacak ve sonunda elinizden yeme yiyecektir.Kuşunuz bu aşamayı tamamlayana kadar diğer aşamaya geçmeyiniz. 

2. Bölüm

Elde evcilleştirme: Bu bölümün amacı da, kuşunuzu kafesin dışında elinize alıştırmaktır.10-15 dakikanızı alır ve günde 2 kez yapmanızı tavsiye ederim. 

1. Adım: Kafesin içinde parmağınızı bir tünek gibi düz tutun ve üzerine çıkmasını sağlayın.Eğer çıkmıyorsa, ayaklarının altına yaklaştırın ve üstüne atlamasını sağlayın. Ya da yem vererek elinize gelmesini sağlayabilirsiniz. 

2. Adım: Kuşu elinize aldıktan sonra yavaşça dışarı doğru çıkartabilirsiniz. Eğer geri kafesin içine atlarsa sıkılmadan bu işlemi tekrarlayın.Bunda da başarılı olamazsanız yem vermeyi deneyebilirsiniz. Kuşunuzu kesinlikle elinizle yakalamayın, bu onun güvenini incitecektir.Eğer problemsiz bir şekilde bu adımı atlatabilirseniz, diğer adıma geçebilirsiniz. 

3. Adım: Kuşunuzu dışarı çıkardığınızda ilk yapacağı şey, şaşkınlığından ötürü, kafese geri uçmak olabilir. çünkü o kafese alışmıştı ve orassı onun için güvenl, bir yerdi. Siz bu durumda kafesin üstünde onu bırakın ve etrafı keşfetmesi ve kafesin etrafında dönerek dışarıda olmaya alışması için ona biraz zaman tanıyın. Elinize yine yem alarak uzatın ve elinize gelmesini sağlayın. 

3. Bölüm

Bu bölümde ise evcilleştirmeyi tamamlamayı anlatacağım.Öncelikle oda da, pencerelerin, havalandırmanın kapalı olmasına, ateş gibi yanıcı ve zarar verici maddelerin olmamasına dikkat edin.Oda temiz ve toplu olmalıdır. Kuşunuzu evcilleştirmeye başlamadan önce odayı özel olarak hazırlayın. Her adım en az 15-20 dk sürmeli ve bu işlem günde 1-2 kez uygulanmalıdır. 

1. Adım: Kuşunuzu elinizin üstünde emniyetli, emin bir odaya götürün.Yürüdüğünüzde kafese doğru geri dönerse, elinize tekrar alın ve pes etmeyin.Kuşu, kafesi göremeyeceği şekilde tutun.Elinizle yem ya da biraz meyve verebilirsiniz. Onunla nazikçe konuşun, sevin, okşayın. Eğer bundan hoşnut olmaz ve kaçarsa kaçtığı yerden tekrar alın ve aynı şekilde eğitmeye devam edin.Günde 3-5 kez bu işlemi tekrarlayın. 

2. Adım: Şimdi ise eğitime geldi sıra. Bu sefer yemi eğitim için kullanacağız. Parmağınızda olan kuşunuzun, diğer elinizin parmağına adım atmasını sağlayacağız.Ayaklarının altına doğru diğer parmağınızı götürün ve adım atarak öbür parmağınıza atlamasını bekleyin, eğer başarılı olursa ona ödül olarak yem verin ve bu işlemi tekrarlayın. Böylece parmaklarınızın arasında gezmeye alışacaktır. 

3. Adım: Artık eğitim sürecinin sonuna geldik. Birbirinize iyice alışana ve tanıyana kadar pratik yapmanızı öneririm. Muhabbet kuşlarının iç güdüsel isteği, her zaman yükseklerde olmaktır böylece kendilerini daha güvende hissederler.Omuzunuza çıkmasını ve ordan elinize gelmesini sağlayın. Bu onun çok hoşuna gidecektir. Güzel şeyler yaptığında ona ödül olarak sevdiği yiyeceklerden verin ve bu işlemi tekrarlayın ki hem öğrensin hem de size daha çok alışsın. 

Artık kuşunuz evcilleşti ve ona istediği yere uçmasına izin verebilirsiniz. Evinizin emin olan ve kuşun rahat edebileceği odalara salabilirsiniz. Hatta eğer televizyon izlemek isterseniz, oturma odasına omzunuzda gelmesine izin verebilirsiniz.onu evdekilerle de tanıştırın, korkmasına engel olun. Klima ve benzeri hava sirkulasyonlarını kapatın, pencerelerin açık olmadığına dikkat edin.Birbirinizi daha iyi tanıyın ve muhteşem iki dost olun..

MUHABBET KUŞLARININ EV İÇİNDE SERBEST UÇMALARI DOĞRUMUDUR?

Muhabbet kuşlarının, evcilleşip ehlileştikten sonra, kafes kapağının açılıp serbestçe oda içinde uçmalarında hiçbir sakınca yoktur. Ancak bu serbest uçuşları yaptıkları sırada pencerelerin kapalı olmasına dikkat edilmelidir. Kuş oda içinde uçarak etrafı tanıyacak ve mutlaka tekrar kafesine geri dönecektir.

Muhabbet Kuşu Türleri ve muhabbet kuşu renkleri
Muhabbet kuşu (Melopsittacus undulatus) bir papağan türüdür. 
Doğal muhabbet kuşu türleri sadece yeşil renktedir.
 Farklı renklerdeki muhabbet kuşları,
yapay seçilim yoluyla üretilmiş doğal olmayan türlerdir.
 
Yeşil Muhabbet             Tepeli Opal Kobalt      Renesif Benekli Mor         
           
                 Lutino                           Gök Mavisi                 Gri Kanatlı 
    
 
 
.
.
.
 
 

Yorumlar - Yorum Yaz


Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam102
Toplam Ziyaret145806
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.93162.9433
Euro3.31003.3233
Anket
Yem Tercihiniz ?
TAKVİM
Hava Durumu
Anlık
Yarın
26° 30° 22°
Site Haritası